Na co zwracać uwagę wybierając agregaty prądotwórcze

Sty 28, 2021 Uncategorized

Agregaty prądotwórcze, czyli inaczej generatory prądotwórcze to urządzenia elektroenergetyczne, których zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. Generalnie, agregaty mogą nam służyć jako urządzenia awaryjne (na wypadek wystąpienia braku dostępu do energii elektrycznej) lub jako urządzenia podstawowe (gdy nie mamy dostępu do innego źródła energii elektrycznej).

 

Agregaty prądotwórcze są szczególnie ważne w miejscach, w których ciągłe dostarczanie energii elektrycznej jest kluczowe (jak szpitale, serwerownie, chłodnie, etc.), niemniej jednak przydatne mogą być praktycznie w każdym gospodarstwie domowym (np. na wypadek przerwy w dostawie prądu ze względu na warunki atmosferyczne lub gdy potrzebujemy energii elektrycznej w trudno dostępnych miejscach, z dala od domu, na działce, na biwaku).

 

Na co zwracać uwagę wybierając agregaty prądotwórcze

 

W zależności od tego czemu ma służyć agregat, możemy wybrać mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia. Istnieje kilka cech na które warto zwracać uwagę przy wyborze.

 

Przede wszystkim, agregaty prądotwórcze mogą być zasilane akumulatorem lub silnikiem spalinowym.

Agregaty zasilane akumulatorem są zdecydowanie tańsze, ale także mniej wydajne. Działają one zazwyczaj około kilkanaście minut, po czym wymagają ponownego ładowania akumulatora.

Agregaty prądotwórcze z silnikiem spalinowym mogą działać bez przerwy przez kilka, a nawet kilkanaście godzin na jednym baku. Tego typu agregaty prądotwórcze są oczywiście droższe, ale gdy potrzebujemy mieć pewność, że nie zabraknie nam energii elektrycznej w danym miejscu, są zdecydowanie lepszą opcją niż agregaty zasilane akumulatorem.

 

Wybierając agregat prądotwórczy trzeba kierować się jedną podstawową zasadą. Moc agregatu powinna być większa niż zsumowana moc urządzeń, które chcemy mieć do niego podłączone. Przy czym, obliczając tę moc, bierzemy pod uwagę moc znamionową.

 

Innymi ważnym aspektami wartymi uwzględnienia są: sposób uruchamiania agregatu (linka – mechaniczne, guzik – elektroniczne), wyposażenie agregatu w funkcję AVR (automatyczna regulacja napięcia wyjściowego), koszt obsługi (zużycie paliwa, rodzaj paliwa, serwisowanie, etc.), wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne (zwłaszcza gdy będzie on stał na zewnątrz przez cały rok), poziom generowanego hałasu.

 

W razie wątpliwości w kwestii tego jaki agregat wybrać możemy przedstawić swoje potrzeby sprzedawcy w wybranym sklepie i poprosić o wskazanie, który produkt będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.

 

Przez admin