Inteligentna folia okienna cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli firm, którzy chcą urządzić swoją przestrzeń biurową w stylowy, funkcjonalny i minimalistyczny sposób. Jest ona również chętnie wybierana przez właścicieli hoteli oraz osoby prywatne, którym zależy na osiągnięciu dokładnie takiego samego efektu. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki dokładnie sposób ona działa, tak samo, że folia adhezyjna a folia nieadhezyjna nieco różnią się między sobą. Co więc warto jeszcze wiedzieć o elektrycznej i inteligentnej folii okiennej, zanim sami się na nią zdecydujemy? Jakie opcje mamy do wyboru?
Jak dokładnie działa inteligentna folia okienna?
Jak sama nazwa wskazuje, folia okienna jest niezwykle inteligentna, co w praktyce oznacza, że bardzo łatwo się ją obsługuje. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne, co korzystnie również wpływa na szybkość jej działania. Montowana jest na oknach i dużych elementach szklanych, takich jak przeszklone ściany działowe pomiędzy gabinetami czy pokojami. Jest przezroczysta i niezwykle cienka, przez co niezauważalna dla oka ludzkiego. Gdy tylko będziemy chcieli chronić wnętrza przed osobami postronnymi z zewnątrz lub też oddzielić jakieś pomieszczenie od reszty przestrzeni wystarczy, że aktywujemy działanie inteligentnej folii elektrycznej za pomocą pilota lub specjalnej aplikacji. Od razu stanie się ona mlecznobiała, ponieważ ciekłe kryształki w niej zawarte pod wpływem impulsu elektrycznego momentalnie staną się matowe i zmienią swój kolor. Gdy nie będzie już takiej potrzeby, w ten sam sposób można wyłączyć jej działanie. Nie każdy jednak wie, że do wyboru jest zarówno folia adhezyjna, jak i folia nieadhezyjna. Czym się one między sobą różnią?
Folia adhezyjna a folia nieadhezyjna – różnice
Producent inteligentnej folii okiennej Sonte daje nam do wyboru dwa jej warianty. Pierwszą jest folia adhezyjna, która jest przeznaczona do instalowania na już istniejących przeszkleniach lub oknach. Co ważne, posiada ona warstwę klejącą, która jest oparta na zasadzie adhezji, czyli przylegania. Oznacza to, że folia adhezyjna nie posiada kleju, który wiązałby się na stałe z oknem. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ w przypadku rezygnowania z niej lub konieczności wymiany produktu nie trzeba nawet myć szyb.
Natomiast folia nieadhezyjna jest bezklejowa i przez to oferowana głównie producentom szkła, a także stosowana do wytwarzania szkła laminowanego o każdej grubości. Folia nieadhezyjna jest więc przeznaczona dla innych klientów niż osoby prywatne.