ABC wyposażenia łazienki

Maj 24, 2018 Uncategorized

Kiedyś przy urządzaniu łazienki stawialiśmy przede wszystkim na jej funkcjonalność, która obecnie musi iść w parze również z estetyką. To właśnie dlatego poświęcamy coraz więcej czasu na aranżacje swoich wymarzonych łazienek, które dają ogromne pole do popisu. Jak odpowiednio wyposażyć łazienkę? Poznaj nasz krótki przewodnik!

Kabina prysznicowa czy wanna?

To, czy aranżując swoją łazienkę zdecydujemy się na wybór wanny czy kabiny prysznicowej, zależy przede wszystkim od ilości miejsca, którym dysponujemy. W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe, chociaż jeśli szerokość lub długość łazienki wynosi tyle, ile standardowa długość wanny, to właśnie właściciele równie często decydują się na takie rozwiązanie.

W średniej wielkości łazienkach wszystko zależy od potrzeb właścicieli – miejsce już ich nie ogranicza, więc mogą wybrać aranżację, która najbardziej im odpowiada. Jeśli łazienka ma naprawdę duże wymiary, często zdarza się, że zostaje ona wyposażona zarówno w wannę, jak i kabinę prysznicową.

Wanna akrylowa jest dużo bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, wynikające z codziennego użytkowania, dlatego lepiej zainwestować w dobrą wannę stalową, która będzie pokryta emalią odpowiedniej grubości. Pod obudowaną wanną można też wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie różnych rzeczy, np. środków chemicznych, misek czy szczotek.

Z kolei producenci kabin oferują coraz to nowsze rozwiązania. Obecnie można kupić wielofunkcyjne kabiny np. 3 w 1: kabinę razem z sauną parową i hydromasażem. Często w wyposażeniu takiej kabiny jest również radio i telefon z zestawem głośnomówiącym. Podczas prysznica zużywamy również mniej wody niż podczas kąpieli.

Wygodna umywalka do łazienki

Umywalka nablatowa to więcej miejsca pod blatem – można tam umieścić szafkę. Umywalka podblatowa oznacza zdecydowanie mniej miejsca pod blatem, ale także łatwiejsze utrzymanie w czystości. Jeśli syfon będzie widoczny, warto wybrać model dekoracyjny. Natomiast jeżeli pod blatem umieścimy szafkę, to dobrze, aby syfon zajmował jak najmniej miejsca.

Trzeba również zdecydować, czy bateria będzie naścienna, czy sztorcowa (co często determinuje istniejąca instalacja wodna). Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór umywalki dostosowanej do takiego rodzaju baterii, a następnie model baterii pasujący do umywalki.

Kompakt WC do łazienki

Kompakt WC składa się z miski i spłuczki, które stanowią jedną całość. Najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj odpływu, który musi być dopasowany do instalacji kanalizacyjnej, którą mamy w domu. Jeśli podejście kanalizacyjne znajduje się w ścianie, trzeba wybrać miskę z odpływem poziomym (tak zwany typ poznański).

Podejście, które jest wykonane w podłodze, wymaga zastosowania odpływu pionowego (zwanego typem warszawskim). Są również podejścia uniwersalne, umożliwiające podłączenie miski ustępowej na dwa sposoby.

 

Przez admin