Wentylacja mechaniczna – w tych pomieszczeniach jest konieczna

Gru 15, 2018 Systemy kominowe

Instalacja wentylacji w domu lub garażu nie należy do najłatwiejszych zadań dla osób nie obytych z tematem. W tej kwestii warto skorzystać z doświadczenia specjalistów, takich jak w Comair. W niektórych pomieszczeniach, na przykład garażu, wynika nie tylko ze zdrowego rozsądku, ale jest obowiązkiem określonym przez przepisy. Wentylacja w domu musi być wykonana z najwyższą starannością i absolutnie dokładnie. Nie chodzi tylko o nasze bezpieczeństwo. To również sprawa oszczędzania energii elektrycznej i efektywnego ogrzewania naszego domu. My podpowiadamy gdzie sprawdzi się wentylacja grawitacyjna, czyli taka, która zapobiega nadmiernej wilgoci w narażonych na nią pomieszczeniach.

Garaż

Ilości szkodliwych związków powstających w wyniku spalania paliwa (nawet w krótkim czasie) może być zabójcza dla człowieka. Zadaniem wentylacji garażu jest usunięcie spalin na zewnątrz i zastąpienie ich świeżym powietrzem Jeżeli garaż jest wolnostojący, wystarczą otwory na przeciwległych ścianach. Tutaj skupmy się na wentylacji garażu połączonego z domem. Ponieważ w ogrzewanych pomieszczeniach (nawet pośrednio, przez sąsiedztwo innych pomieszczeń) nie zachodzi w nich zjawisko wietrzenia. Wtedy zmuszeni jesteśmy skorzystać z wentylacji mechanicznej. W garażu nie stosuje się instalacji przewidzianej na odzysk ciepła. Musimy w inny sposób zadbać o oszczędne ogrzewanie. Garaż oddzielamy od reszty domu szczelnymi drzwiami i uszczelkami.

Walka z wilgocią

Jest kilka pomieszczeń, w których również opłaca się skorzystać z wentylacji mechanicznej. Mowa o takich miejscach, gdzie w grę wchodzi wysoki poziom wilgoci. Ta z kolei może wywołać pojawienie się szkodliwej pleśni na ścianach i suficie. Grzyb nie tylko wygląda nieestetycznie. Może być przyczyną wielu chorób! Mam tu na myśli dolegliwości układu oddechowego oraz… tych na podłożu neurologicznym Dlatego koniecznie należy zainstalować tam wentylator wyciągowy, który będzie wyciągał z pomieszczenia nadmiar wilgoci.  

Gdzie korzystać z wentylacji mechanicznej?

W pierwszej kolejności przychodzi do głowy łazienka. Intuicja podpowiada nam trafnie. Wystarczy jeden gorący prysznic, aby zaparować całą łazienkę. Z kolei para osiadająca na ścianach może przyczynić się do powstawania kolonii pleśni na ścianie.

Poziom wilgoci może być niekorzystny dla ścian również w suszarni, nawet jeżeli nie odczuwamy tego tak wyraźnie jak w łazience. W tym wypadku proces powstawania pleśni może zachodzić wolniej, ale nie mniej skutecznie. Oszczędniejszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie efektywnego systemu wentylacji niż ciągłe przemalowywanie ścian.

Wreszcie najmniej oczywiste pomieszczenie, zresztą takie, które nie znajduje się w każdym mieszkaniu. To warsztat. Tam, gdzie nie znajduje się w garażu, może wymagać dobrej wentylacji. Chodzi mi przede wszystkim o takie pracownie, gdzie używane są wszelkiego rodzaju farby, rozpuszczalniki czy kleje – czyli substancje, które w dużych ilościach również są szkodliwe dla zdrowia.

Wentylacja z Comair

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń to odpowiedzialne i wymagające przedsięwzięcie. Przy instalacji warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Nie bez znaczenia pozostaje to z jakiego sprzętu skorzystamy. Dobrym producentem na polskim rynku jest firma Comair, której stronę znajdziecie pod tym linkiem:  comair.pl

Przez admin