Systemy kominowe

Cze 24, 2018 Systemy kominowe

System kominowy to pionowa konstrukcja, która jest tworzona w celu odprowadzania spalin z instalacji grzewczych. Może być także odpowiedzialna za wentylację grawitacyjną powietrza, które znajduje się we wnętrzu budynku. Systemy kominowe stają się wygodną alternatywą dla kominów murowanych, na którą decyduje się coraz więcej osób. Jak wybrać odpowiedni system kominowy dla siebie?

Komin systemowy musi być dopasowany do kotła

W sytuacji, gdy potrzebujemy pojedynczego kanału dymowego, najlepiej wybrać komin systemowy, który składa się z elementów prefabrykowanych. Jeśli jednak potrzebujemy ich większą liczbę, dobrze postawić na komin murowany. Komin, który odprowadza spaliny z kotłów olejowych i gazowych, koniecznie musi być odporny na korozję.

W takim przypadku kanały kominowe są wykonywane z kwasoodpornej stali czy z ceramiki. Należy także pamiętać, że wszystkie kanały kominowe muszą być przystosowane do mocy pieców, jakie obsługują.

Komin dymowy a paliwo

Dostępne są profesjonalne kominy, które są dopasowane do kotłów gazowych i olejowych oraz do kotłów na paliwa stałe. Decydując się na zakup któregoś z nich pamiętaj, żeby używać jednego rodzaju paliwa, tylko tego przeznaczonego do konkretnego komina.

Paliwa stałe wytwarzają bardzo wysoką temperaturę spalania, do której niedostosowany jest komin do kotłów gazowych i olejowych. I odwrotnie, paliwa ciekłe sprawiają, że w przewodach dymowych pojawiają się kwaśne substancje, które niszczą mury, do których nieprzystosowane są kominy do paliw stałych.

Systemy kominowe ceramiczne

Prefabrykowane kominy ceramiczne mogą współpracować z kotłami gazowymi z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, olejowymi lub na paliwo stałe. Jego niewątpliwą zaletą jest niewielka powierzchnia zabudowy. Jest także uniwersalny – system jest dostosowany do urządzeń grzewczych nie tylko na paliwa ciekłe, jak i stałe.

Zestaw do kotłów na paliwo stałe standardowo zawiera rury ceramiczne, które są odporne na temperaturę do 500 – 600 stopni, a także ocieplane. Standardowy zestaw do kotłów gazowych oraz olejowych przeznaczony jest do spalin o niższej temperaturze oraz wyposażony w zbieracz kondensatu.

Systemy kominowe stalowe

Kominy stalowe to nie tylko systemy odprowadzenia spalin, ale również elementy przeznaczone do wbudowania w konstrukcje murowane. Taki komin ma niewielką średnicę zewnętrzną, dzięki czemu łatwo jest go przeprowadzić przez strop. Ocieplenie ścianek kominów stalowych zapobiegnie kondensacji pary wodnej. Stalowe przewody powietrzno-spalinowe są wykorzystywane do współpracy z kotłami gazowymi z zamkniętą komorą spalania i kondensacyjnymi.

Przez admin