Remont domu – jak znaleźć ekipę i przygotować kosztorys?

Lip 10, 2018 Remont domu

Planowanie remontu to nie lada wyzwanie. Wymaga od nas dobrego zagospodarowania czasu i wydatków.  Samo znalezienie ekipy świadczącej kompleksowe usługi remontowe także może okazać się trudne. Jak sobie z tym wszystkim poradzić, przygotować kosztorys i znaleźć odpowiednią ekipę remontową?

Kosztorys remontu – co powinien uwzględniać?

Przybliżone koszty wszystkich prac remontowych, które są planowane w danym obiekcie, to inaczej kosztorys remontu. Aby dobrze go przygotować, potrzebne jest szczegółowe określenie zakresu wszystkich prac, kosztów wynajęcia ekipy oraz potrzebnych materiałów do przeprowadzenia remontu.

Dużym ułatwieniem w tym zakresie są specjalne kalkulatory budowlane, dzięki którym możemy wyliczyć kompleksowo każde pomieszczenie. Jednak można to zrobić samemu, szczegółowo rozpisując nawet najmniejsze wydatki dla każdego pokoju z osobna.

Kilka etapów przygotowania kosztorysu

Kosztorys remontu powinna poprzedzać dokładna analiza planowanych prac. Najlepiej zacząć oszacowywanie od podłóg – czy konieczna jest ich wymiana, co chcielibyśmy w zamian, jaka jest powierzchnia pokoju. Następnie robimy ocenę kosztu remontu ścian – na jaki kolor je malujemy, czy decydujemy się na tapety lub kafelki, jaka jest powierzchnia ścian (obliczamy ją odejmując wielkość okien i drzwi).

Kolejnym krokiem w czasie remontu jest określenie, jakie wyposażenie mieszkania chcemy wymienić na nowe, np. meble, sprzęt AGD czy armatura kuchenna i łazienkowa. Warto zastanowić się, co jesteśmy w stanie wykonać sami, a do czego potrzebujemy ekipy remontowej, której wynajęcie trzeba uwzględnić w kosztorysie. Wstępny kosztorys określa przybliżone wydatki, jednak należy się liczyć z tym, że w praktyce kosztorys końcowy przekracza ten początkowy o minimum 10-20%.

Jak znaleźć dobrą ekipę remontową?

Znalezienie dobrej, zaufanej i przede wszystkim wykwalifikowanej ekipy remontowej to duże wyzwanie, które wymaga czasu. Powinniśmy dokładnie sprawdzać wszystkie firmy, które bierzemy pod uwagę, ponieważ często okazuje się, że ich oferta nie zawsze przekłada się na konkretne umiejętności.

W pierwszej kolejności trzeba znaleźć referencje danej firmy, jej realizacje i ofertę na ich stronie internetowej oraz przeczytać różne komentarze i opinie na jej temat w internecie. Dobrym pomysłem jest również zapytanie znajomych o polecane firmy remontowe, którzy niedawno przechodzili podobny remont. Dzięki ich doświadczeniu możemy zaoszczędzić sobie dodatkowych nerwów i kosztów.

Przez admin