Jak zamontować uchwyt do telewizora? 5 praktycznych wskazówek

Sty 10, 2020 Remont domu

Wiele osób pamięta moment, w którym duże, ciężkie telewizory z „paką” z tyłu zostały zastąpione lżejszymi, płaskimi modelami. Kolejną rewolucją w niedługim czasie stała się możliwość zamontowania odbiornika na ścianie za pomocą specjalnego uchwytu. Rozwiązanie to stale zdobywa coraz to szersze grono odbiorców, ze względu na nowoczesny wygląd i oszczędność miejsca. Czym należy się kierować przy wyborze i montowaniu uchwytu do telewizora? Oto 6 skutecznych wskazówek.

Krok pierwszy – wysokość uchwytu do telewizora

Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy zamontowaniu uchwytu do telewizora, jest wysokość na ścianie. Przyjmuje się, że w większości pomieszczeń idealny poziom, na którym powinien znaleźć się odbiornik przypada na wysokość oczu. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w pokojach o przeciętnym, niezbyt dużym metrażu. Najlepszym wyborem w takim wypadku będzie statyczny uchwyt do telewizora o prostej konstrukcji i niewielkiej cenie. Linia wzroku skierowana powinna być w taki sposób, aby naturalnie spojrzenie padało na ekran. W większych pomieszczeniach, ze względu na dalsze położenie telewizora od widzów, odbiornik powinien być zamontowany nieco wyżej. Bardzo przydatna jest wówczas funkcja regulowania kąta nachylenia uchwytu do telewizora, aby bez trudu można było osiągnąć optymalny widok.

Wielkość uchwytu do telewizora nie jest bez znaczenia

Jedną z kluczowych wartości, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora jest przekątna ekranu odbiornika. Informację na temat minimalnej i maksymalnej wielkości ekranu najczęściej podane są na opakowaniu produktu i mają niemałe znaczenie, Zbyt duże ramiona mogą bowiem nieestetycznie wystawać, za małe zaś grożą tym, że telewizor szybko może znaleźć się w kawałkach na podłodze.

Uchwyt do telewizora – waga też się liczy

Kolejnym istotnym aspektem wyboru uchwytu do telewizora jest waga odbiornika. Ma ona znaczenie nie tylko dla rodzaju produktu, na którym zamierzamy go powiesić, ale w niektórych wypadkach również dla materiału, z którego wykonana jest ściana. Ścianki działowe mogą mieć bowiem kłopot  z utrzymaniem niektórych sprzętów, ważących nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Regulowane uchwyty do telewizora

Możliwość regulowania kąta nachylenia to niezwykle przydatna funkcja, która znajduje zastosowanie nie tylko w bardzo dużych pomieszczeniach. Uchwyt do telewizora może być wyposażony ze specjalną regulację w pionie, w poziomie lub w obu kierunkach jednocześnie. Jest to rozwiązanie perfekcyjne, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy telewizor zamontowany jest w takim miejscu, by można go było oglądać z kilku miejsc. Regulowane uchwyty do telewizora pozwolą na maksymalnie komfortowe oglądanie telewizji z różnych punktów w pomieszczeniu.

Co musisz wiedzieć o standardzie VESA?

Jakie rozwiązanie kryje za sobą tajemniczy skrót VESA? Oznacza on tyle, co Video Electronics Standards Association i określa normę odległości, pomiędzy danymi elementami montażowymi w obudowie odbiornika i uchwycie do telewizora. W znakomitej większość przypadków samodzielne pomiary nie są konieczne, gdyż z reguły konstrukcje uchwytów do telewizora produkowane są w uniwersalnym rozmiarze, dzięki czemu pasują do otworów o różnej wielkości rozstawu.

Przez admin