Jak zaaranżować wnętrze z pomocą mebli holenderskich?

Wrz 17, 2018 Remont domu

Każdy z pewnością słyszał o stylu skandynawskim w aranżowaniu wnętrz. Niezaprzeczalnie zdobył on ogromną popularność w ostatnich latach i w chwili obecnej niektóre jego rozwiązania możemy znaleźć w niemal każdym mieszkaniu, czy domu. Co natomiast ze stylem holenderskim? Wiele osób utożsamia jeden i drugi – zupełnie niesłusznie, bo choć oba style wyrastają z jednego korzenia i sposobu myślenia o designie, również styl holenderski ma wiele oryginalnego i ciekawego do zaproponowania. W niniejszym artykule piszemy o jego głównych cechach, oraz rozwiązaniach, które doskonale sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu.

NOWOCZESNOŚĆ I TRADYCJA

Jeśli by próbować określi styl holenderski w aranżacji za pomocą dwóch słów to z całą pewnością byłyby to „tradycja” i „nowoczesność”. Można by dodać do nich jeszcze „harmonię”, gdyż ta ma za zadanie równoważyć oba elementy oraz utworzyć z nich stylistyczną jedność.

Co oznacza to w praktyce? Na pierwszy rzut oka styl holenderski ma wiele wspólnego ze skandynawskim – pragmatyczne, proste rozwiązania, bliskość z naturą i tak dalej. Jest to jednak tylko pozór. Przestrzeń urządzona w holenderskim stylu jest bowiem zdecydowanie bardziej ekstrawagancka. Jak się to objawia? Przede wszystkim pod postacią różnego rodzaju innowacji, na przykład pod postacią designerskich dodatków, czy też motywów pochodzących z takich innych stylów, jak choćby industrialny. Oczywiście pojawiają się one również w mieszkaniach skandynawskich, jednak nie jest to tak częste. Styl holenderski stawia na zdecydowanie większy luz i mniejszy pragmatyzm oraz minimalizm w aranżacji. Dlatego też zobaczymy w nim ekstrawaganckie antyki, stare kredensy (obowiązkowy element holenderskiego domu), a także inne oryginalne dodatki.

DREWNO I ŚWIATŁO

Dom urządzony w stylu skandynawskim nie może obejść się bez drewnianych mebli. To właśnie ten materiał jest dominujący, szczególnie w kuchni, czy też jadalni. Duży stół wykonany z drewna musi znajdować się w każdej holenderskiej kuchni. Ważne jest również dobre oświetlenie naturalnego pochodzenia (podobnie jak w przypadku stylu skandynawskiego), dlatego w holenderskim domu zobaczymy wysokie, przestronne okna.

Jeśli chodzi natomiast o kolory o są to przeważnie granat, ciemne odcienie zieleni, grafit, łączone zwykle z szarościami i z bielą, co ma potęgować wrażenie przytulności oraz kameralności niezwykle ważne dla tego stylu.  

DLA KONESERÓW (I NIE TYLKO)

Do jednych z najbardziej znanych producentów mebli holenderskich należą takie kultowe firmy, jak  It’s about RoMi, Bloomingville, czy Woood. Z całą pewnością nie trzeba ich przedstawiać żadnemu miłośnikowi nowoczesnego designu. Jeśli chodzi o ceny mebli to nie różnią one zbytnio od tego, do czego przyzwyczaiły nas autentyczne meble skandynawskie. (Wiele modeli w atrakcyjnych cenach znajdziemy w sklepie internetowym pod poniższym adresem: www.mandihouse.pl) Musimy jednak pamiętać o tym, że styl holenderski, w przeciwieństwie do skandynawskiego, cechuje pewna bezkompromisowość w kwestii przestrzeni. Aby wprowadzić pewne meblowe rozwiązania do naszego domu i aby dawały one pełny stylistyczny efekt, potrzebujemy odpowiednio dużej przestrzeni. Stanowi to największą różnicę pomiędzy stylem skandynawskim, a holenderskim, nie sprawia jednak, że jest on mniej atrakcyjny, a wręcz przeciwnie – staje się prawdziwym stylem dla koneserów.

Przez admin