Dobór płytek i armatury – jak urządzić małą łazienkę?

Lis 23, 2018 Remont domu

Łazienka w przypadku wykańczania mieszkań jest zwykle sporym wyzwaniem dla właścicieli. Wykończenie nawet sporej przestrzeni łazienkowej wymaga sprytu, rozsądnego gospodarowania pieniędzmi i czasem. W dzisiejszych czasach niestety budownictwo mieszkaniowe wcale nie poszło “do przodu”, jeśli chodzi o metraż mieszkań. Wiążę się to także z zasobem portfela statystycznego Polaka który zwykle kupuje mieszkanie na kredyt. Małe mieszkanie często także dostarcza problem małej łazienki. Jak z trzech czy czterech metrów zrobić wygodną przestrzeń, dobrać płytki cementowe czy ceramiczne?Co z armaturą i ewentualną przestrzenią magazynową? Zobaczcie garść porad odnośnie urządzania małych łazienek.

 

Projekt wstępny i płytki

 

Jak w przypadku większości pomieszczeń w domu – warto powierzyć sprawę projektu czy rozrysowania podziału przestrzeni specjaliście. Jeśli bardzo nie chcemy przeznaczać na to środków – można po prostu zapytać znajomego z branży budowlanej, który doradzi, ile miejsca potrzeba na konkretne części łazienki. Warto również zastanowić, co nam jest potrzebne. Oprócz oczywistej armatury można na przykład zrezygnować z bidetu na rzecz oszczędzenia miejsca na pralkę. Projekt łazienki jest bardzo istotny – nawet jeśli tylko dzieli łazienkę na podstawowe “sektory”. Druga sprawą jest dobór kolorystyki, a co za tym idzie – płytek.

 

Płytki ceramiczne

 

Płytki, gres, kafle – nazw i typów jest wiele, jednak osobiście mogę polecić marokańskie płytki cementowe – koniecznie w jasnych kolorach, by optycznie powiększyć łazienkę. Być może nazwa brzmi egzotycznie, jednak płytki ceramiczne receptury marokańskiej są mrozoodporne – można je więc wykorzystać w paru miejscach w domu, nawet na tarasie czy przy wejściu. Oczywiście to sama metoda wytwarzania tychże ceramicznych dzieł jest marokańska i stosuje się ją tam od setek lat. Co najlepsze, dzięki temu że płytki są wykonywane ręcznie – każda różni się nieco od siebie kształtem. To nadaje wyjątkowego charakteru wnętrzom. Co więcej, firmy oferują płytki ceramiczne z mosiężnymi dodatkami. Świetnie może to wyglądać na ścianach! Produkty te może i nie należą do najtańszych, ale za to są niesamowicie wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i wcześniej wspomniane niskie temperatury.

 

Lustro – ważny element każdej łazienki

 

Skoro już mamy projekt i wstępnie wybrane płytki – czas skupić się na ich rozmiarze. Wcześniej wspomniałem o powiększeniu optycznym dzięki jasnym kolorom. Ważny jest także sam rozmiar pojedynczego kafla. Muszą być one spore, by dawały efekt sporej przestrzeni. Co więcej, lustro gra tu niebagatelną rolę. Musi być jak największe – można także kupić parę luster i je rozmieścić na ścianie przy umywalce.

 

Rozmieszczenie armatury i mebli

 

Meble łazienkowe nie zajmują dużo miejsca, jednak dobrze by było mieć trochę miejsca na ręczniki, chemię czy inne produkty. Z pomocą przychodzi umywalka w zestawie z szafką (na górze lub na dole). Czasem też zabiera się część przestrzeni łazienkowej przy jednej ze ścian (tam gdzie jest prysznic lub wanna), by stworzyć małą ściankę, a co za tym idzie wnękę. Być może zabieramy wtedy metr kwadratowy, ale zyskujemy kubaturę, w której schowa się niemal wszystko.

Przez admin