5 porad dotyczących samodzielnej aranżacji wnętrz, czyli jak stworzyć wyjątkowy klimat w swoim domu

Sty 19, 2020 Remont domu

Dla jednych aranżowanie wnętrz to pasja i ogromna satysfakcja. Dla innych jest to czynność nie do zrobienia. Wiele bowiem zależy nie tylko od naszego wrodzonego poczucia estetyki, ale i od odpowiedniego przygotowania. Aranżacja wnętrza na Twoich warunkach może się udać, jeśli tylko odpowiednio się do niej przygotujesz.

 

1. Zaczerpnij inspiracji

Najgorsze co można zrobić to rozpocząć aranżację wnętrz bez żadnej wcześniejszej inspiracji. Z jednej strony wiemy, że nasze wnętrze ma być przytulne, przestronne i miło ma nam się w nim spędzać czas a z drugiej nie jesteśmy w stanie sprecyzować, o co dokładnie nam chodzi. Dlatego tak ważne jest przeglądanie blogów, katalogów, czy chociażby Pinteresta.

 

Możemy również pójść o krok dalej i zdecydować się na odwiedzenie galerii wnętrz. To ciekawy sposób na zaczerpnięcie naprawdę sporej dawki inspiracji. W takim miejscu mamy możliwość zetknięcia się z żywymi i namacalnymi materiałami, kolorami, kształtami. Aranżacja wnętrz po powrocie z tego typu galerii może okazać się 100 razy łatwiejsza. Już teraz wiemy jakie połączenia kolorów i surowców nam się podobają i jaki klimat dzięki nim osiągniemy. Być może już teraz wiemy jaki styl będzie dominował w naszym domu.

 

2. Wybierz styl wiodący

Styl wiodący mieszkania czy domu to kluczowa kwestia. Unikniemy dzięki temu nieciekawie wyglądających zestawień, które nijak się do siebie mają. Co prawda w aranżowaniu wnętrz dopuszczalne jest łączenie różnych stylów. Nie mniej powinni to robić raczej nieco bardziej wprawieni projektanci. No, chyba że jesteśmy pewni, że konkretne zestawienie będzie prezentowało się dobrze. W innym wypadku lepiej nie ryzykować.

 

Przy wyborze stylu pamiętajmy o tym, aby kierować się własnym gustem. Uchroni nas to przed uczuciem zawodu przy końcowym efekcie wnętrza. Jeśli uwielbiamy żywe kolory i w głębi serca wiemy, że nowoczesny styl minimalistyczny, w którym króluje biel i czerń nie jest dla nas, to nie decydujmy się na niego tylko dlatego, że ładnie wygląda na zdjęciu. Wiele osób uwielbia monochromatyczne pomieszczenia np. całe w bieli. Inni czuliby się jak w szpitalu. Wybierz więc mądrze.

 

3. Wyeksponuj to, co najważniejsze

Aranżacja wnętrz to sztuka. Nie chodzi więc o to, aby wszystkie meble z jednego zestawu poukładać pod ścianą. Czasami warto jest uwidocznić to, co w pokoju gra pierwsze skrzypce. Może być to okazały żyrandol kryształowy, jeśli np. decydujemy się na styl glamour. Mogą być to sofa i fotele, które przyciągają wzrok ze względu na swoje designerskie wzornictwo, czy zdobienie. Wtedy musimy potrafić stwierdzić, że właśnie ten mebel, który jest dumą tego pomieszczenia, powinien być ustawiony na środku pokoju.

 

4. Pamiętaj o dekoracjach

Wiele osób zapomina, że wystrój wnętrza to nie tylko podstawowe meble. Liczą się również dobrane dodatki, które jednocześnie nie mogą tworzyć wrażenia zagracenia wnętrza. Dlatego z umiarem, ale i odwagą dobierajmy odpowiednie dekoracje. W wielu wnętrzach bardzo dużo uroku dodaje roślinność. Możemy zdecydować się, aby to ona była motywem przewodnim. Warto wtedy zainwestować w poduszki dekoracyjne lub zasłony o tym motywie. Tego typu nawiązania wnoszą wiele do całej aranżacji wnętrza.

 

5. Zwróć uwagę na oświetlenie

Oświetlenie to kolejna ważna rzecz, której nie można traktować po macoszemu, jeśli tylko chcemy cieszyć się naprawdę stylowym wnętrzem. Niektóre miejsca bowiem wymagają dodatkowego oświetlenia. Może ono w dużym stopniu zmienić to jak będziemy czuli się w danym pokoju oraz jaki będzie jego klimat. Dzięki oświetleniu możemy stworzyć poczucie przestronności albo wręcz przeciwnie – optycznie zmniejszyć pomieszczenie.

 

Chociażby podczas odwiedzania galerii wnętrz możemy zauważyć ile daje umiejętna zabawa światłem. Warto jest np. dodatkowo oświetlić miejsce relaksu chociażby przy wygodnym fotelu w salonie. Tam najczęściej świetnie sprawdzi się lampa stojąca, która doda przytulności całej aranżacji. Możemy również zdecydować się na kinkiety, które rozmieścimy symetryczne po obu stronach ciekawego obrazu, który napawa nas dumą. Jeśli natomiast chodzi o nieco nowocześniejsze klimaty, to ciekawym pomysłem jest postawienie na ledy. Możemy przy ich użyciu stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze, które będzie zachwycało wielu gości. 

Przez admin