Własne gniazdko

Lis 2, 2019 Przed budową
dom

Młoda para, które zaczyna wspólne życie chce stworzyć własne rodzinne gniazdko. Stają więc przed wyborem: kupno mieszkania, budowa domu czy wynajem mieszkania? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, nad którymi należy się pochylić zanim podejmą ostateczną decyzję.

Budowa domu

Budowa domu to kosztowna inwestycja, konieczne jest bowiem posiadanie lub zakup odpowiedniej działki. Jeśli w dodatku nie jest ona objęta planem zagospodarowania przestrzennego danej miejscowości konieczne będzie wciągnięcie jej do tego planu. Kolejne koszty to uzbrojenie działki, czyli podciągnięcie do niej trakcji elektrycznej, gazowej, wodociągów lub ewentualnie budowa studni. Na tak przygotowanym gruncie można rozpocząć budowę. Kolejne koszty to zakup projektu lub zlecenie jego wykonania architektowi. Następnie należy zakupić niezbędne materiały. Budowa wiąże się też jednak z koniecznością znalezienia odpowiednich i rzetelnych fachowców, którzy sprawnie i bez fuszerki przeprowadzą wszelkie prace. Oddzielnym kosztem będzie ekipa wykończeniowa i materiały potrzebne do tego etapu prac. Wreszcie zakup mebli. Jak widać budowa domu to ogromne przedsięwzięcie nie tylko finansowe, ale także logistyczne.

Zakup mieszkania

Inną możliwością jest zakup mieszkania od dewelopera. W tym przypadku także powstają pewne komplikacje. Po pierwsze w dużych miastach ceny nowych mieszkań osiągają porównywalną wartość, co budowa domu na peryferiach. Po drugie rynki dużych polskich miast cierpią na niedostatek mieszkań. Innymi słowy popyt na nie jest większy niż podaż. Co oznacza, że mieszkania, które dopiero są w planach rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, a ich ceny stale rosną. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość posiadania wymarzonego mieszkania. Dokładnie skrojonego na potrzeby inwestora.

Natomiast kupno nowego mieszkania w małych miastach może okazać się trudny, ponieważ ze względu na niski popyt, także podaż jest niska i w wielu małych miasteczkach po prostu nie buduje się nowych osiedli.

Inna możliwość to kupno mieszkania z rynku wtórnego. Jedno z najtańszych, przynajmniej w teorii rozwiązań. Jednak ma ono też swoje minusy. Mieszkania tego typu, nierzadko pochodzące z poprzedniej epoki są często ciasne i mało funkcjonalne. Często także wymagają generalnego remontu, co generuje dodatkowe koszty. Kupno takiego mieszkania, aby było pewne wymaga też zatrudnienia rzeczoznawcy, który pomoże ocenić stan techniczny budynku. Plusem jest tutaj często lokalizacji, starsze budynki nierzadko położone są w centrach miast w bardzo dogodnej lokalizacji, choć nie można powiedzieć, aby był to absolutny standard.

Wynajem mieszkania

Kolejna możliwość to wynajem mieszkania. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga brania kredytu na dwadzieścia lat. Zapewnia także dużą mobilność, bowiem w razie lepszej oferty pracy w innej miejscowości można łatwo zmienić lokum. Mieszkania pod wynajem są też często bardzo atrakcyjnie usytuowane. Jest to jeden z powodów, dla których młode pary najczęściej decydują się na to rozwiązanie. Wynająć mieszkanie możesz na stronie: https://www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-apartamenty/

Przez admin