Ogród jak dawniej

Lip 24, 2018 Przed budową

Od ładnych paru lat nastąpiła masowa przemiana ogrodów naturalnych na katalogowe. Do tych naturalnych można zaliczyć dwa rodzaje. Te które wymagają większej lub mniejszej uwagi. Ostatnie w dużej mierze przypominają łąkę pod lasem. Dominuje trawa samosiewka oraz różnorodność drzew.

Świerki, sosny, brzozy, lipa, klon i dąb sadzone w sposób przypadkowy, a jednak zamierzony w celu uzyskania efektu naturalnego ogrodu. Drugi rodzaj ogrodu naturalnego to przypominający zielony zakątek babci. Stare i już zapomniane floksy, piwonie wracają do łask. Najważniejszy w takim ogrodzie jest brak symetrii. Bo czy w przyrodzie symetria występuje? Raczej nie! Naturalność tego ogrodu polega przede wszystkim na rozsiewaniu się nasion, a także występowaniu owadów, zwłaszcza urodziwych motyli.

Ogród katalogowy czyli boiskowa, krótko ścięta trawka i proste tuje. Coraz bardziej popularne meble ogrodowe przypominające meble domowe są stawiane w ogrodach i sprawiają wrażenie wydłużenia salonu. Gdyby oczywiście nie brak telewizora…. Stosunek powierzchni trawy do powierzchni wyłożonych kostką chodników i podjazdów pozostawia wiele do życzenia. Dobierając ogród do własnych potrzeb warto wziąć pod uwagę prócz walorów estetycznych także ekologiczne.

W dwóch pierwszych przypadkach jak najbardziej możliwe jest życie w zgodzie z przyrodą. Pielęgnacja ogrodu może ograniczyć się do usuwania starych suchych liści i kwiatów oraz podlewania. Choć warto czasem przeczekać suszę, by przyroda odrodziła się sama. Leśny ogródek doskonale sprawdza się w czasie suszy. Daje cień, a i brak wody nie ma destrukcyjnego wpływu na drzewa, które są już dobrze zakorzenione. Brak podlewania skutkuje też spowolnieniem wzrostu trawy, co za tym idzie w sobotę mamy więcej czasu dla siebie, bo nie trzeba trawy kosić.

Ogródek babci wody wymaga. Żeby cieszyć się pięknymi kwiatami musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie. W tym miejscu warto zasugerować szanownym ogrodnikiem, żeby pod każdą rynną, okapem umieszczali zbiorniki na wodę. W czasie opadów zawsze można trochę wody zgromadzić, która z pewnością dla roślin będzie lepsza z uwagi na temperaturę otoczenia oraz skład. Woda z ujęcia niestety zawiera takie składniki mineralne, które pozostawiają swój ślad na liściach w postaci białego nalotu. Ogród katalogowy jest dość charakterystyczny dla nowoczesnego budownictwa. Być może wynika to z mody.

Ale to ile trawnik w ogrodach tego typu zawiera pierwiastków chemicznych pochodzących ze środków ochrony roślin, nawozów i odżywek może niejednego chemika przyprawić o zawrót głowy. Taka trawa bez wody nie istnieje. Kurek otwarty a deficyt wody rośnie. Podobnie jest z roślinami ozdobnymi. Nie podsypiesz to nie urośnie, a każdy chce mieć w ogródku jak z katalogu rośliny egzotyczne często nie przystosowane do naszego klimatu. Tablica Mendelejewa znowu się kłania. Każdego wolny wybór. Ale czy warto dla kilku metrów kwadratowych trawnika poświęcać tyle wody, czasu i zdrowia?

https://egarden24.pl/

Przez admin