Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy instalującej system rekuperacyjny?

Lip 21, 2018 Ogrzewanie, Przed budową

Montaż wentylacji (Kraków, Warszawa, Poznań i Katowice w szczególności) staje się coraz bardziej modny, na rynku jest więc mnóstwo firm oferujących usługi na zróżnicowanym poziomie cenowym i co za tym idzie także jakościowym. Jak więc znaleźć godną zaufania, solidną firmę, która zainstaluje system rekuperacyjny?

Co trzeba przemyśleć na samym początku?

Dobrym pomysłem będzie staranne przemyślenie każdego ofertowanego elementu, ponieważ to od szczegółów zależy praca całego systemu. Wystarczy przykładowo, że na odcinkach prowadzących od rekuperatora do rozdzielacza, instalator zastosuje miękki przewód z flexa, a przy montażu niestarannie ułoży go, zamykając światło kanału. Albo nie zaizoluje starannie kanałów metalowych, czy położy instalację na nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym…

Dlatego warto wykonać każdy szczegół instalacji zgodnie ze sztuką. Dobry projekt systemu rekuperacyjnego jest niezwykle istotny, ale najważniejsze jest to, aby odwzorować go na budowie, czyli w rzeczywistości.

Rekuperacja: to musi się znaleźć w projekcie inżynierskim

Do wykonania projektu niezbędne będą rzuty każdej z kondygnacji i to już te ostateczne, po wszystkich zmianach i adaptacjach, czyli na przykład po zamianie pokoju gościnnego na garderobę i dodaniu trzeciej łazienki. Inżynier, w oparciu o obowiązujące przepisy i normy wentylacyjne, ale także o wewnętrzne wytyczne każdej firmy, musi przede wszystkim obliczyć zapotrzebowanie na ilość powietrza we wszystkich pomieszczeniach, a także dobrać ilości punktów nawiewnych oraz wywiewnych.

Bardzo ważne jest również wybranie najlepszego pomieszczenia rekuperator i dobranie rodzajów kanałów czy przewodów wentylacyjnych. Inżynier musi też wytyczyć trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej i dobrać odpowiedniej mocy rekuperator.

Wybór firmy jest bardzo ważny

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system rekuperacyjny zapewnia ciągłą obecność w domu świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien i o każdej porze roku, nawet pięćdziesięcioprocentowe oszczędności na ogrzewaniu budynku oraz filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń, takich jak kurz, dwutlenek węgla czy owady, zatrzymywana jest na filtrze.

To właśnie dlatego tak istotny jest wybór firmy, która wykona montaż wentylacji. Kraków, Warszawa i Poznań – to właśnie w tych miastach ogłasza się najwięcej firm. Bardzo ważne, aby miały w internecie dobre opinie i komentarze od zadowolonych klientów, warto też wziąć kogoś z polecenia znajomych.

Przez admin