Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Lip 4, 2018 Ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Wybór konkretnego sposobu ogrzewania jest niezwykle istotną decyzją. Będzie ona miała wpływ na późniejsze koszty eksploatacji, które poniesiemy.  Należy pamiętać, że z pozoru, jeśli wybierzemy tańsze rozwiązanie podczas instalacji, możemy później płacić gigantyczne rachunki. W Polsce popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe oraz elektryczne. Na jakie się zdecydować?

Wszystko, co musisz wiedzieć o ogrzewaniu gazowym

Gaz nie należy do najtańszych paliw, więc ogrzewanie gazowe może być bardzo kosztowne. Posiada jednak bardzo dużo istotnych zalet. Kotły gazowe można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, a ich instalacja nie jest droga. Praktycznie nie wymagają one obsługi, co gwarantuje duży komfort użytkowania. Często są również wyposażone w system, który pozwala na sterowanie temperaturą w całym budynku.

Dodatkowo dostęp do gazu ziemnego nie jest w Polsce utrudniony – rozbudowana sieć rurociągów sprawia, że w większości miejsc nie ma problemu z podłączeniem się do niej. Jedynym minusem jest jednorazowy, relatywnie wysoki koszt zakupu kotła oraz konieczność wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni na kotłownię.

Ogrzewanie gazowe – na jaki kocioł się zdecydować?

Kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne najeżą do najbardziej popularnych. Kocioł tradycyjny jest z nich najtańszy (koszt to około 3-6 tyś.), jednak technika spalania nie należy do najtańszych. Z kolei kotły kondensacyjne kosztują około 7-14 tyś., ale pozwalają na zaoszczędzenie ok. 20% paliwa w procesie spalania. Najdroższy jest kocioł pulsacyjny – jest to wydatek rzędu ponad 15 tyś. Jednak jego eksploatacja jest relatywnie tania – dzięki niemu możemy zaoszczędzić w procesie spalania nawet 40% paliwa.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne jest również bardzo komfortową opcją. Tak samo, jak ogrzewanie gazowe, nie wymaga obsługi i dodatkowych czynności z naszej strony, nie będziemy musieli się zatem martwić o temperaturę w domu prywatnym czy mieszkaniu. Dodatkową, bardzo istotną zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że nie wymaga ono instalacji kotła czy tradycyjnych grzejników. Eliminuje również wszystkie zagrożenia, takie jak zaczadzenie czy wybuch.

W porównaniu do ogrzewania gazowego, instalacja elektrycznego wypada dużo bardziej korzystnie – jest to koszt mniejszy nawet o kilkanaście tysięcy. Jedynym minusem jest w tym przypadku całkowite uzależnienie od dostaw prądu. W przypadku jego braku będziemy pozbawieni ogrzewania.

Jakie ogrzewanie wybrać – gazowe czy elektryczne?

Obydwie instalacje grzewcze gwarantują podobne, równie komfortowe warunki ogrzewania.  Jednak w przypadku, gdy posiadamy niewielką powierzchnię, warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, które nie wymaga kotłowni. Biorąc pod uwagę koszty montażu, dużo tańsze jest ogrzewanie elektryczne (nawet o kilkanaście tysięcy). Z kolei koszty eksploatacji są dużo mniejsze w przypadku ogrzewania gazowego.

admin

Przezadmin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *