Wybór konkretnego sposobu ogrzewania jest niezwykle istotną decyzją. Będzie ona miała wpływ na późniejsze koszty eksploatacji, które poniesiemy. Należy pamiętać, że z pozoru, jeśli wybierzemy tańsze rozwiązanie podczas instalacji, możemy później płacić gigantyczne rachunki. W Polsce popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe oraz elektryczne. Na jakie się zdecydować?
Wszystko, co musisz wiedzieć o ogrzewaniu gazowym
Gaz nie należy do najtańszych paliw, więc ogrzewanie gazowe może być bardzo kosztowne. Posiada jednak bardzo dużo istotnych zalet. Kotły gazowe można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, a ich instalacja nie jest droga. Praktycznie nie wymagają one obsługi, co gwarantuje duży komfort użytkowania. Często są również wyposażone w system, który pozwala na sterowanie temperaturą w całym budynku.
Dodatkowo dostęp do gazu ziemnego nie jest w Polsce utrudniony – rozbudowana sieć rurociągów sprawia, że w większości miejsc nie ma problemu z podłączeniem się do niej. Jedynym minusem jest jednorazowy, relatywnie wysoki koszt zakupu kotła oraz konieczność wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni na kotłownię.
Ogrzewanie gazowe – na jaki kocioł się zdecydować?
Kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne najeżą do najbardziej popularnych. Kocioł tradycyjny jest z nich najtańszy (koszt to około 3-6 tyś.), jednak technika spalania nie należy do najtańszych. Z kolei kotły kondensacyjne kosztują około 7-14 tyś., ale pozwalają na zaoszczędzenie ok. 20% paliwa w procesie spalania. Najdroższy jest kocioł pulsacyjny – jest to wydatek rzędu ponad 15 tyś. Jednak jego eksploatacja jest relatywnie tania – dzięki niemu możemy zaoszczędzić w procesie spalania nawet 40% paliwa.
Zalety ogrzewania elektrycznego
Ogrzewanie elektryczne jest również bardzo komfortową opcją. Tak samo, jak ogrzewanie gazowe, nie wymaga obsługi i dodatkowych czynności z naszej strony, nie będziemy musieli się zatem martwić o temperaturę w domu prywatnym czy mieszkaniu. Dodatkową, bardzo istotną zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że nie wymaga ono instalacji kotła czy tradycyjnych grzejników. Eliminuje również wszystkie zagrożenia, takie jak zaczadzenie czy wybuch.
W porównaniu do ogrzewania gazowego, instalacja elektrycznego wypada dużo bardziej korzystnie – jest to koszt mniejszy nawet o kilkanaście tysięcy. Jedynym minusem jest w tym przypadku całkowite uzależnienie od dostaw prądu. W przypadku jego braku będziemy pozbawieni ogrzewania.
Jakie ogrzewanie wybrać – gazowe czy elektryczne?
Obydwie instalacje grzewcze gwarantują podobne, równie komfortowe warunki ogrzewania. Jednak w przypadku, gdy posiadamy niewielką powierzchnię, warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, które nie wymaga kotłowni. Biorąc pod uwagę koszty montażu, dużo tańsze jest ogrzewanie elektryczne (nawet o kilkanaście tysięcy). Z kolei koszty eksploatacji są dużo mniejsze w przypadku ogrzewania gazowego.