Diagnostyka i serwisowanie stanu walców

Paź 13, 2019 Ogrzewanie

Różnego rodzaju walce, wałki i wały to takie elementy maszyn, które warunkują efektywną produkcję, ale też są elementami, które najszybciej mogą ulegać zużyciu. W zależności od branży i specyfiki danego zakładu produkcyjnego, mogą się ścierać, rysować, rdzewieć, a także mogą ulec uszkodzeniu przy kontakcie z substancją żrącą. Jeśli nie są odpowiednio przystosowane do materiału, z jakim mają się stykać, mogą się odkształcać pod wpływem dużego obciążenia lub też nie wytrzymywać zbyt wysokiej temperatury materiału.

Oznacza to mniej więcej tyle, że trzeba wziąć pod lupę te elementy maszyny i lepiej dostosować je do specyfiki obecnej produkcji. Można to zrobić na szereg sposobów angażując do tego firmę, która oferuje nie tylko kompleksowe usługi serwisowe, ale też jest w stanie doradzić nam, jaką mieszanką pokrywać walce, ale faktycznie mogły dobrze funkcjonować podczas codziennej produkcji na hali maszyn. Taką firmą jest chociażby Grupa Hannecard.

 

Naprawa i regeneracja

 

Po wstępnej weryfikacji stanu technicznego poszczególnych elementów, można zadecydować, czy możliwa jest naprawa walców czy może lepszym rozwiązaniem okaże się wymiana tego elementu na całkiem nowy. Musimy wziąć też pod uwagę, że niektóre elementy, aby móc je serwisować, trzeba będzie w specjalny sposób zdemontować, na przykład poprzez wyważanie dynamiczne. Inne- szczególnie te o dużym ciężarze i dużym gabarycie, trzeba będzie serwisować na miejscu. Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład jeśli chodzi o walce susznikowe lub prasowe. Naprawa czopów i rdzeni, szlifowanie walców oraz pokrywanie ich mieszanką o odpowiednich właściwościach to standardowe zadania, jakie wykonuje się w efekcie przeprowadzonej diagnostyki.

 

Mieszanki dopasowane do potrzeb

 

Istnieje możliwość pokrycia mieszanką nawet takiego walca, którego ciężar wynosi do 32 tysięcy kilogramów. To daje duże pole do popisu w kwestii doboru właściwości mieszanki, jaka się na nim znajdzie. W przemyśle spożywczym bardzo często wykorzystywane są mieszanki gumowe o konkretnych właściwościach, które są dedykowane do kontaktu z żywnością. Rozwiązania kompozytowe z kolei sprawdzają się w przemyśle papierniczym i to właśnie tutaj zazwyczaj są wykorzystywane. Natomiast tam, gdzie wytwarza się stal oraz inne elementy metalowe, najczęściej wykonuje się mieszanki, które są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, a także różne substancje żrące, takie jak kwasy, zasady czy rozpuszczalniki.

Przez admin