Ochrona domu, czyli kilka słów o systemach alarmowych?

Lip 16, 2018 Ochrona domu

Systemy alarmowe, obok drzwi antywłamaniowych i monitoringu, to jedna z najbardziej skutecznych metod ochrony przed włamaniem domów jednorodzinnych. Chroni ona mienie,  a także działa odstraszająco na potencjalnych włamywaczy. Zatem jaki alarm wybrać do swojego domu? Jakie rodzaje systemów cieszą się największą popularnością?

Standardowy system alarmowy

Standardowy system alarmowy składa się z czujników i detektorów, które są rozmieszczone po całym domu za pomocą kabli (prowadzą bezpośrednio do centrali alarmowej). Kluczowym elementem jest również właściwie rozłożone na zewnątrz budynku sygnalizatory dźwiękowe i świetlne. Standardowy system alarmowy charakteryzuje się ogromną skutecznością oraz atrakcyjnymi cenami rynkowymi.

Jedynym minusem w tym przypadku jest duża ilość kabli do poprowadzenia, dlatego warto pomyśleć o takim systemie już w trakcie budowy domu (można wtedy poprowadzić okablowanie pod tynkiem).

 Bezprzewodowy system alarmowy

Jest to ciekawe rozwiązanie, którego główną zaletą jest brak okablowania. Elementy takiego alarmu łączą się ze sobą drogą radiową, wymagają przy tym jedynie zasilenia z baterii. Kolejnym plusem jest ich łatwy montaż, dużo prostszy niż w przypadku tradycyjnych alarmów.

Jednak skuteczność działania bezprzewodowych systemów alarmowych pozostaje wątpliwa. Sygnały radiowe mogą zostać zakłócone, uniemożliwiając poprawne działanie alarmu. Dlatego na rynku pojawiły się bezprzewodowe systemy alarmowe, posiadające zabezpieczenia przeciwko zakłóceniu sygnału. Ich cena może być jednak kilkukrotnie wyższa.

System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN)

Czujki takiego alarmu wykrywają każdy ruch nie tylko w budynku, a w razie konieczności także poza nim. Gdy instalacja alarmowa wykryje ruch, w momencie wytwarza sygnał dźwiękowy i świetlny. Sygnał alarmowy trafia także natychmiast do centrali, a z niej do właściciela i stacji monitorowania, która przeważnie znajduje się w firmie ochroniarskiej.

Tego rodzaju instalacje można rozbudowywać o dodatkowe funkcje i detektory. System Sygnalizacji Włamania i Napadu często posiada czujki magnetyczne (które wykrywają otwieranie drzwi i okien), czujki wibracyjne (wykryją próbę zniszczenia drzwi) oraz czujki stłuczenia szyby.

Jaki alarm warto wybrać do swojego domu?

W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się standardowe systemy alarmowe, które gwarantują skuteczną ochronę przed włamaniem. Warto pomyśleć o nich już na etapie budowy domu, ponieważ wymagają okablowania niemal całego budynku.

Jeśli szukamy bardziej nowatorskich rozwiązań, możemy rozważyć zakup alarmu w systemie SSWiN. Są wielofunkcyjne i zapewniają wysoką skuteczność ochrony przed włamaniami i napadami. Inną opcją są alarmy bezprzewodowe, są one jednak mniej skuteczne i droższe niż te tradycyjne.

Przez admin