Pokrycia dachowe okiem eksperta

Cze 17, 2018 Dach

Wybór pokrycia dachowego nie jest łatwą decyzją, szczególnie ze względu na różnorodność modeli i kolorów. Z pewnością nie ułatwia tego świadomość, że jest to wybór na lata. Dach jest narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, więc materiał powinien być przede wszystkim odporny i funkcjonalny. Jak dopasować pokrycie dachowe do domu? Jaki materiał jest najlepszy do krycia dachu?

Jak dopasować pokrycie do domu?

Przede wszystkim pokrycie dachu powinno pasować do całego domu, a kształt i kolor tworzyć ład architektoniczny z całą bryłą budowli. Decydując się na projekt, który jest przygotowany na indywidualne zamówienie, nie będzie takiego dylematu, ponieważ architekt zasugeruje najkorzystniejsze pokrycie.

Jeśli jednak kupimy gotowy projekt, kolor pokrycia dachowego będziemy mogli zmienić bez konsekwencji, ale jego rodzaj już niekoniecznie. Może to powodować nieprzyjemne komplikacje, spowodowane np. ciężarem dachówek, skutkujące podwyższeniem kosztów.

Warto wziąć pod uwagę również koszty. Na prostych dachach najbardziej ekonomiczne jest pokrycie, wykonane z większych elementów, które można szybko ułożyć. Z kolei na skomplikowanych najbardziej sprawdzą się te z małych elementów, przez co będzie mniej odpadów po zakończonym przycinaniu.

Jak wybrać materiał pokrycia na dach?

Wybierając pokrycie dachu należy pamiętać, że materiały wykończone są różnego rodzaju powłokami. Mały kąt nachylenia dachu będzie wymagał powłoki wytrzymałej, żeby wszystkie zanieczyszczenia łatwiej spływały z dachu. Na takie połacie odpowiednia będzie dachówka ceramiczna, która będzie miała powłokę glazurowaną lub półmatową. Przy większym kącie nachylenia dachu można położyć dachówki betonowe, blachodachówkę oraz dachówki ceramiczne matowe.

Na połaciach o małym kącie nachylenia oraz tych usytułowanych od północy i północnego wschodu z czasem może pojawiać się mech, który wpływa na estetykę dachu. Usunięcie go wymaga wynajęcia specjalnej ekipy, która umyje dach. Mogą również dodatkowo zaimpregnować dachówkę cementową oraz blachodachówkę.

Przy wyborze oraz kupnie pokrycia, warto dokładnie sprawdzić jego parametry, gwarancję, oraz trwałość i porównać wszystkie ceny.  Pamiętaj, że efekt końcowy może być odmienny od tego zamierzonego. Dlatego dobrze poprosić o wizualizację domu z uwzględnieniem danego modelu pokrycia lub też samemu ją przygotować za pomocą programów komputerowych.

Podsumowując, wybór pokrycia zależy od rodzaju dachu i oczekiwań właścicieli budynku. Przed jakimkolwiek wyborem warto poprosić o pomoc architekta lub innego specjalistę.

Przez admin