Wały przemysłowe – elementy maszyn przemysłowych

Gru 21, 2021 budownictwo, produkcja

Wały przemysłowe to elementy o szerokim zastosowaniu w przemyśle motoryzacyjnym oraz podczas produkcji maszyn przemysłowych. Produkcja wałów związana jest z wykorzystaniem odpowiednich procesów technologicznych, które odpowiadają za jakość powstałych wałów. Stworzenie wałów o odpowiednich wymiarach i parametrach wiąże się również z niezwykłą precyzją, która jest niezbędna podczas procesu produkcyjnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produkcji wałów przemysłowych, przeczytaj poniższy artykuł! 

Produkcja wałów przemysłowych – podstawowe informacje 

Do produkcji wałów przemysłowych wykorzystuje się technologie obróbki skrawaniem, którą potocznie nazywa się technologią ubytkową. Technologia ubytkowa odpowiada za usunięcie nadmiaru materiału za pomocą ostrego narzędzia, które kierowane jest za pomocą systemów komputerowych. Produkcja wałów rozpoczyna się przygotowania wcześniej skrojonych materiałów. Następnie materiały te mogą zostać poddane toczeniu. Proces toczenia umożliwia nam pozbycie się ewentualnych nadmiarów materiału, które nie zostały wcześniej usunięte. Tak przygotowany materiał zostaje poddany formowaniu, które pozwala na uzyskanie odpowiedniego kształtu wału przemysłowego. Uzyskanie wału przemysłowego o odpowiednim kształcie oraz chropowatości to bardzo ważna część całego procesu. Nadanie kształtu możliwe jest dzięki określonej głębokości skrawania oraz ustaleniu zakresu posuwu, czyli szybkości skrawania materiału. W zależności od rozmiarów oraz stopnia chropowatości, powstały w ten sposób wał może mieć różne zastosowanie w procesach pracy maszyny przemysłowej. Produkcja wałów wykorzystuje materiały takie jak stopowa stal konstrukcyjna. Materiał ten jest niezwykle odporny na obciążenie oraz działanie substancji chemicznych. 

 

Najczęściej wykorzystywane rodzaje wałów przemysłowych, których głównym zadaniem jest przenoszenie momentów obrotowych to:

  • wał czynny – wał napędzający,
  • wał pomocniczy,
  • wał bierny – wał napędzany.

Zapraszamy po więcej informacji: https://www.hannecard.pl/

Przez admin