Magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej- czy to dobry pomysł?

Maj 28, 2023 budownictwo, dom, technologie

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność. Dokupienie takiego magazynu do instalacji fotowoltaicznej pozwala na kolejne oszczędności, zwiększa autokonsumpcję gospodarstwa i daje mu niezależność energetyczną. Rozwiązanie to wydaje się być bardzo sensowne w czasach, kiedy ceny prądu stale rosną. Co jednak powinniśmy wiedzieć na temat takich magazynów energii na temat ich instalacji i działania? Warto sprawdzić takie informacje już na starcie.

Instalacja magazynu energii- nie jest to skomplikowane!

Magazyn energii przyjmuje tak naprawdę postać dużej baterii, która ma określoną żywotność. Okres gwarancji na taki magazyn zazwyczaj wynosi 10 lat, każda bateria ma jednak określoną wydajność, którą można wyrazić chociażby przez możliwość ilość jej naładowań do pełna i całkowitego jej rozładowania, co daje nam pełen cykl. Na rynku znajdziemy przynajmniej kilka magazynów energii różnych producentów, pierwszą ważną decyzją będzie więc wybór akumulatora odpowiadającego naszym potrzebom, który będzie odpowiednio sprawny, wydajny i żywotny. W oszacowaniu tego, jaki magazyn będzie nam potrzebny do naszej instalacji fotowoltaicznej może nam pomóc firma Elektromasters. Jak możemy sprawdzić na stronie https://elektromasters.com.pl/fotowoltaika-tychy/, Electromasters to specjaliści zajmujący się instalacjami fotowoltaicznymi, magazynami energii, a nawet pompami ciepła.

Jak wygląda montaż magazynu energii w praktyce?

Nie jest on skomplikowany, ale musi zostać wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Najlepiej, aby magazyn energii został zainstalowany wewnątrz budynku, gdyż to uniezależni jego pracę od panujących warunków atmosferycznych i zwiększy jego żywotność. Biorąc pod uwagę statystyki związane z przeciętnym zużyciem prądu w gospodarstwie domowym, magazyn energii o pojemności 10 kWh jest w stanie zaopatrzyć budynek w prąd przez dobę.

 

Bardziej skomplikowana sytuacja może natomiast pojawić się zimą, kiedy to częściej występują dni, w które magazyn energii nie będzie w stanie doładować się z instalacji fotowoltaicznej. Wówczas można doładowywać go energią z sieci w godzinach, kiedy stawki za prąd są najniższe. W przypadku taryfy dwustrefowej będzie to w godzinach nocnych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może zaistnieć konieczność doładowania magazynu z sieci- sami decydujemy o tym, kiedy to zrobić pod kątem oferowanej przez elektrownię wysokości opłaty za prąd. Magazyny energii w praktyce pracują na takiej samej zasadzie co wszystkie inne akumulatory, tylko mają większą pojemność i żywotność.

 

Przez admin