Kiedy można wyciąć drzewo i co warto wiedzieć na temat takiej wycinki?

Cze 12, 2023 budownictwo, dom

Zdarza się, że kupujemy działkę, na której już jest dość obszerny starodrzew. Musimy wówczas podjąć decyzję o tym, czy uda się nam zaakceptować ten fakt czy też będziemy chcieli w przyszłości coś z tym zrobić. Rozważając wycinkę drzew trzeba jednak wiedzieć o tym, że w niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wycinkę jeszcze zanim wynajmiemy do tego celu odpowiednią ekipę. Kiedy takie pozwolenie jest konieczne, a kiedy można wyciąć drzewo bez niego?

Kluczowym kryterium jest obwód pnia

Przymierzając się do wycięcia danego drzewa trzeba już na starcie zmierzyć obwód pnia w odległości około 5 cm nad ziemią. Konieczne jest też to, aby wiedzieć, jakiego gatunku jest drzewo, które chcielibyśmy wyciąć. Pozwolenie nie będzie nam bowiem w ogóle potrzebne w sytuacji, kiedy:

  • Nasz platan, robinia akacjowa lub też kasztanowiec zwyczajny mają obwód pnia poniżej 65 cm.
  • Nasza topola, wierzba lub też klon mają obwód poniżej 80 cm.
  • W przypadku, kiedy nasze drzewo jest jakimś innym gatunkiem niż te powyżej wymienione, można wyciąć je bez konieczności uzyskania pozwolenia w momencie, kiedy średnica ich pnia nie przekracza 50 cm.

 

Duże, mocno rozrośnięte drzewo o bogatej historii trudno jest wyciąć także ze względów technicznych. Najczęściej jest bowiem do tego potrzebny specjalistyczny sprzęt i pomoc fachowców. Jeśli już wiemy, kiedy można wyciąć drzewo samemu, a kiedy trzeba najpierw złożyć wniosek o udzielnie na to pozwolenia przez urząd- możemy podjąć decyzję o tym, czy aby na pewno nie będziemy w stanie zaadaptować roślinności zastanej na działce do naszych wymagań i oczekiwań.

 

Czasem na działce co prawda nie ma wysokich drzew, ale są bardzo wysokie krzewy. W takim przypadku nie możemy sprawdzić obwodu pnia, ale możemy zliczyć zajmowaną przez nie powierzchnię działki.

Dlaczego decydujemy się na wycięcie drzew?

Powody wycinania drzew są różne. Między innymi można wśród nich wymienić:

  • To, że niektóre osoby obawiają się mieć blisko domu dużych drzew, które mogą ściągać pioruny i stanowić zagrożenie podczas burzy czy gradu. Zdarza się też, że drzewa zbyt mocno cieniują działkę przeszkadzając w wykonaniu pożądanej aranżacji terenu zielonego wokół domu czy nawet mogą uniemożliwić wykonanie instalacji fotowoltaicznej dla danego gospodarstwa domowego.
  • Stare drzewa czasem bywają mocno zaniedbane, a jeśli nie były systematycznie przycinane- po latach może być ciężko je wyprowadzić tak, aby znowu pięknie się prezentowały. Zdarza się też, że jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego też wycinka drzew jest przeprowadzana wtedy, kiedy drzewa nie wyglądają estetycznie i już nie da się tego zmienić lub tez kiedy nie pasują do tego, co chcielibyśmy zrobić na działce w ramach nowej jej aranżacji.
  • Drzewa mogą stanowić fizyczną przeszkodę w realizacji zamierzonych projektów wokół naszej inwestycji. Ich wycięcie jest więc podyktowane względami czysto praktycznymi. Stare drzewa mogą przecinać zaprojektowane drogi dojazdowe bądź chodnik, który chcielibyśmy mieć obok domu.

Przez admin