Miesiąc: Kwiecień 2020

Konstrukcje stalowe – triumf technologii

Konstrukcje stalowe opanowały branżę budownictwa

 

Konstrukcje stalowe swój początek wzięły już kilkanaście tysięcy lat temu, kiedy to wyprodukowano pierwsze wyroby metalurgiczne. Z każdym dniem budziły one coraz większe zainteresowanie i napędzały ludzkość do ich kreatywnego wykorzystywania w różnych dziedzinach. To, że obecnie opanowały one rynek budowlany na całym świecie jest niewątpliwie zasługą wielu bardzo korzystnych parametrów. W naszym kraju szczególny wzrost tego rodzaju budownictwa nastąpił po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Napływ zagranicznych inwestorów znacznie zwiększył zapotrzebowanie na konstrukcje stalowe. Wzrosła i ożywiła się tym samym produkcja poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jako Polacy jesteśmy w czołówce producentów takowych elementów w znacznej mierze przeznaczonych na eksport do krajów Unii. Specjalizujemy się jednocześnie w wytwarzaniu konkretnych detali dedykowanych poszczególnych gałęziom przemysłu stalowego, np. budowie mostów, hal, rusztowań czy masztów. Wiele spółek również realizuje indywidualne zamówienia pod swoich klientów, jak na przykład firma Tarmetzajmująca się profesjonalną obróbką metali w południowo-wschodniej części kraju.

Największe konstrukcje stalowe na świecie

 

Stal to materiał, który idealnie odnalazł się i sprawdził w nowoczesnym budownictwie oraz w architekturze. Dzięki zastosowaniu stali powstało mnóstwo imponujących konstrukcji i budowli na całym świecie. Na uwagę z pewnością zasługują:

Największy budynek na świecie – USA

Powstała w połowie lat sześćdziesiątych największa fabryka Boeinga w Everett w pobliżu Seattle. Hala ta na terenie dawnej bazy wojskowej rosła przez lata, a obecnie zajmuje ona rekordową kubaturę 13,3 mln m3.

Największa samonośna konstrukcja świata – Niemcy

Kolejną ciekawą formą z lotniczą przeszłością jest futurystyczna budowla Tropical Island pod Berlinem. Wewnątrz hali nie ma żadnych filarów ani podpór, dlatego też uważana jest ona za największy niczym nie podparty budynek na świecie. Jej łączna objętość wynosi 5,5 mln m3.

Ażurowa konstrukcja stalowa – Francja

Z pewnością w tym zestawieniu nie może zabraknąć najbardziej popularnej budowli z Paryża, jaką jest oczywiście Wieża Eiffla. Ta ażurowa konstrukcja kratowa z kutej stali mierzy 324 metry wysokości (co przekłada się na osiemdziesiąt jeden pięter zwykłego budynku). Całość waży około dziesięć tysięcy ton, zaś na jej odmalowanie zużywa się przeciętnie pięćdziesiąt ton farby.

Najwyższy budynek świata – Dubaj

Innego rodzaju wieżą jest Burdż Chalifa w Dubaju o wysokości 828 metrów. W roku 2008 stał się on najwyższą lądową konstrukcją budowlaną, jaką kiedykolwiek zbudowano. Ogólny jego wygląd nawiązuje do kwiatu pustyni i architektury islamu. Szczytowe partie budynku od 154 piętra wzwyż zbudowane są jedynie na lekkiej konstrukcji stalowej.

Konstrukcje stalowe w Chinach

Warto jeszcze wspomnieć na tle bardzo dużej liczby wyjątkowych konstrukcji o New Century Global Center znajdującym się w mieście Chengdu. Każdy z tutejszych budynków zbudowany został o konstrukcje stalowe, takie same, jakie wykorzystywane są np. w halach fabrycznych czy terminalach lotniczych w Polsce.

Najciekawsze konstrukcje stalowe w Polsce

Jedną z konstrukcji najbardziej popularnych nie tylko w kraju ale i na świecie był Maszt Radiowy w Konstantynowie. Liczył on aż 646 metrów wysokości i do czasu powstania budowli pn. Burdż Chalifa w 2008 roku stanowił najwyższy z wybudowanych w ogóle obiektów. Niestety w wyniku błędu człowieka konstrukcja nie przetrwała do czasów dzisiejszych. Niewątpliwie natomiast obecną atrakcją, również turystyczną, jest Stadion Narodowy w Warszawie. Przy budowie tego z wielofunkcyjnego obiektu sportowego zastosowano najnowsze rozwiązania konstrukcyjne oraz materiałowe. Łączna kubatura stadionu, bez dachu, wynosi ponad 1 000 000 m³, zaś powierzchnia całkowita stadionu wynosi 203 920 m². Warto wspomnieć także o ówcześnie najwyższym obiekcie budowlanym w Polsce, jakim jest Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Mysłowicach. Maszt ten zbudowany jest z połączonych w segmenty rur i mierzy 358,70 m wysokości.

 

Podsumowując widzimy, że jedną z najważniejszych zalet stali jest różnorodność. Dzięki czemu materiał można wykorzystywać w budownictwie do tworzenia rozmaitych konstrukcji stalowych naziemnych i podziemnych. Są one także łatwe w montażu za pomocą wykorzystania np. techniki spawania lub dzięki skręcaniu. Tak więc budowa wybranych obiektów przebiega w znacznie krótszym czasie niż przy użyciu innych materiałów.

Jaką rolę pełnią listwy dekoracyjne w każdym domu lub mieszkaniu?

Często okazuje się, że najmniejsze elementy wyposażenia naszego domu lub mieszkania, na które z reguły w ogóle nie zwracamy uwagi, pełnią w nim jedne z najważniejszych funkcji. Każdy z nas posiada bowiem listwy dekoracyjne, jednak przejmujemy się nimi wyłącznie w momencie ich wybierania w sklepie i to najczęściej dlatego, że projektant zawarł je w proponowanej aranżacji naszych wnętrz. Czasem też przypominamy sobie o nich raz na kilka lat w czasie gruntownego remontu lub wyjątkowo starannych porządków. Warto jednak wiedzieć, jak ważną rolę pełnią w naszym domu lub mieszkaniu, abyśmy mogli bardziej je docenić i wiedzieć, jak je wybrać, gdyby spotkała nas taka konieczność. Zatem dlaczego warto mieć w swoich wnętrzach listwy dekoracyjne? Czy stanowią ważny element wyposażenia poza funkcją ozdobną? Czytaj dalej