Miesiąc: Listopad 2019

Co sprawdzić przy kupnie mieszkania, aby cały proces przebiegł pomyślnie?

Każdy z nas marzy o własnych czterech kątach, w których mógłby się czuć w pełni swobodnie, komfortowo i po prostu dobrze. Prędzej czy później przychodzi taki moment, że możemy sobie pozwolić na zakup mieszkania. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego. Jego wybór jest piękną i radosną chwilą, nie można jednak zapominać o ogromnej odpowiedzialności, która wtedy na nas spada. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego dewelopera, później znalezienie spełniającej nasze oczekiwania inwestycji i konkretnego mieszkania, co również podyktowane jest naszymi możliwościami finansowymi, a następnie czeka nas jeszcze dopełnienie wszystkich potrzebnych formalności. Zatem czym dobrze jest się kierować przy wyborze inwestycji? Co sprawdzić przy zakupie mieszkania, aby wszystko odbyło się po naszej myśli i żebyśmy podjęli korzystną dla siebie decyzję?

Co wpływa na wybór konkretnego mieszkania?

Jedną z pierwszych i najbardziej oczywistych kwestii, na którą zwracamy uwagę przy przeglądaniu ofert różnych deweloperów w naszym mieście, jest cena poszczególnych mieszkań. Może ona być podana jako całościowa kwota lub też w przeliczeniu na cenę za metr kwadratowy lokalu. Bywa to jednak mylące, ponieważ warto zwrócić także uwagę na to, w jakim stylu i standardzie zostanie wykończona cała inwestycja, a w szczególności części wspólne, takie jak klatki schodowe, korytarze czy wejście do budynku. Może się okazać, że mieszkanie w lepszej inwestycji jest tańsze niż to w urządzone w bardzo ubogim standardzie. Dobrze jest więc przy przeglądaniu ofert deweloperów zwracać uwagę na opis całej inwestycji, a nie tylko samych mieszkań. Kupno własnego lokalu jest bardzo kosztowną i często długoterminową inwestycją, oczywiste jest więc, że kwestie finansowe odgrywają przy niej zdecydowanie największą i najważniejszą rolę.

Co sprawdzić przy kupnie mieszkania?

Oprócz ostatecznej ceny mieszkania bardzo dobrze jest sprawdzić, co znajduje się w okolicy nieruchomości, a także co jest zaplanowane w przyszłości w danej lokalizacji. Będzie to miało duży wpływ na komfort naszego mieszkania, ponieważ sklepy, restauracje, punkty usługowe oraz żłobki i szkoły w okolicy prędzej czy później mogą nam bardzo ułatwić codzienne życie. Dotyczy to również tego, czy w okolicy znajdują się główne drogi dojazdowe oraz czy są dobre połączenia komunikacji miejskiej, którą będziemy mogli z łatwością dojechać w dowolne miejsce w mieście.

Jeśli zastanawiasz się, co sprawdzić przy kupnie mieszkania, bardzo ważne jest również prześwietlenie danego dewelopera – czy jest rzetelny, uczciwy i godny zaufania. W końcu powierzymy mu swoje pieniądze, dlatego dobrze jest zabezpieczyć się na wszelki wypadek. Dlatego powszechną praktyką jest dokładne zapoznanie się z informacjami na stronie wybranego przez nas dewelopera, warto też poczytać opinie w internecie, popytać znajomych oraz sprawdzić jego dotychczasowe inwestycje. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy warto mu zaufać, co jest podstawą do budowania jakichkolwiek relacji biznesowych.

Więcej porad znajdziesz na: https://www.armadafinanse.pl/blog/co-sprawdzic-przy-kupnie-mieszkania/

Własne gniazdko

Młoda para, które zaczyna wspólne życie chce stworzyć własne rodzinne gniazdko. Stają więc przed wyborem: kupno mieszkania, budowa domu czy wynajem mieszkania? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, nad którymi należy się pochylić zanim podejmą ostateczną decyzję.

Budowa domu

Budowa domu to kosztowna inwestycja, konieczne jest bowiem posiadanie lub zakup odpowiedniej działki. Jeśli w dodatku nie jest ona objęta planem zagospodarowania przestrzennego danej miejscowości konieczne będzie wciągnięcie jej do tego planu. Kolejne koszty to uzbrojenie działki, czyli podciągnięcie do niej trakcji elektrycznej, gazowej, wodociągów lub ewentualnie budowa studni. Na tak przygotowanym gruncie można rozpocząć budowę. Kolejne koszty to zakup projektu lub zlecenie jego wykonania architektowi. Następnie należy zakupić niezbędne materiały. Budowa wiąże się też jednak z koniecznością znalezienia odpowiednich i rzetelnych fachowców, którzy sprawnie i bez fuszerki przeprowadzą wszelkie prace. Oddzielnym kosztem będzie ekipa wykończeniowa i materiały potrzebne do tego etapu prac. Wreszcie zakup mebli. Jak widać budowa domu to ogromne przedsięwzięcie nie tylko finansowe, ale także logistyczne.

Zakup mieszkania

Inną możliwością jest zakup mieszkania od dewelopera. W tym przypadku także powstają pewne komplikacje. Po pierwsze w dużych miastach ceny nowych mieszkań osiągają porównywalną wartość, co budowa domu na peryferiach. Po drugie rynki dużych polskich miast cierpią na niedostatek mieszkań. Innymi słowy popyt na nie jest większy niż podaż. Co oznacza, że mieszkania, które dopiero są w planach rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, a ich ceny stale rosną. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość posiadania wymarzonego mieszkania. Dokładnie skrojonego na potrzeby inwestora.

Natomiast kupno nowego mieszkania w małych miastach może okazać się trudny, ponieważ ze względu na niski popyt, także podaż jest niska i w wielu małych miasteczkach po prostu nie buduje się nowych osiedli.

Inna możliwość to kupno mieszkania z rynku wtórnego. Jedno z najtańszych, przynajmniej w teorii rozwiązań. Jednak ma ono też swoje minusy. Mieszkania tego typu, nierzadko pochodzące z poprzedniej epoki są często ciasne i mało funkcjonalne. Często także wymagają generalnego remontu, co generuje dodatkowe koszty. Kupno takiego mieszkania, aby było pewne wymaga też zatrudnienia rzeczoznawcy, który pomoże ocenić stan techniczny budynku. Plusem jest tutaj często lokalizacji, starsze budynki nierzadko położone są w centrach miast w bardzo dogodnej lokalizacji, choć nie można powiedzieć, aby był to absolutny standard.

Wynajem mieszkania

Kolejna możliwość to wynajem mieszkania. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga brania kredytu na dwadzieścia lat. Zapewnia także dużą mobilność, bowiem w razie lepszej oferty pracy w innej miejscowości można łatwo zmienić lokum. Mieszkania pod wynajem są też często bardzo atrakcyjnie usytuowane. Jest to jeden z powodów, dla których młode pary najczęściej decydują się na to rozwiązanie. Wynająć mieszkanie możesz na stronie: https://www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-apartamenty/