Miesiąc: Styczeń 2019

Meble w stylu skandynawskim w Twoim domu!

Wykończenie mieszkania to nie lada wyzwanie. Ledwo skończymy kupować armaturę łazienkową i dokańczać kuchnię, a już przychodzi czas na następne wydatki. Większość z nich to przede wszystkim. Sofy, szafy czy łóżka same się nie kupią. Można postawić na zupełny minimalizm i prostotę w stylu znanym jako IKEA. Jednak istnieje alternatywa dla tanich mebli ze szwedzkiego sklepu. Czytaj dalej

Lampy sufitowe i stojące do loftowych wnętrz

Lampy i generalnie tematyka oświetlenia jest bardzo często bagatelizowana przez deweloperów czy właścicieli mieszkań. Traktowanie tej tematyki po macoszemu jest wyznacznikiem niewiedzy, dlatego że dobrze wybrane meble i dodatki to nie wszystko. Oświetlenie jest kluczem do dobrej prezencji mieszkania czy domu – dlatego oprawami świetlnymi zajmują się zwykle profesjonalne firmy.

 

Można także z powodzeniem wybierać oświetlenie na własną rękę, pamiętając o paru ważnych aspektach. Dlatego przedstawiamy krótki poradnik – tym razem skierowany w stronę bardziej loftowych i post-industrialnych wnętrz, które wymagają dopieszczenia w formie kupna parę lamp sufitowych czy plafonów. Zobaczcie!

Lampy wiszące – duże klosze

 

Salon to wyjątkowe pomieszczenie, które wymaga znakomicie dobranej oprawy świetlnej. Dlatego też pierwszym krokiem może być pochylenie się nad kolorystyką i stylem danej lampy. Lampa sufitowa może być w formie typowego klosza – kolorystyka zależy od reszty pokoju. Osobiście polecam wszelkie wykończenia metaliczne czy metalowe – może to być matowy lub błyszczący odcień. Im większy klosz, tym lepiej. Zwłaszcza w dużych salonach, choć w nich może pojawić się w problem z doświetleniem. Wtedy z pomocą mogą przyjść niezawodne kinkiety na ścianę, dzięki którym całe pomieszczenie jest równomiernie doświetlone. Dla dużych pomieszczeń dobrze sprawują się lampy wiszące z dużą ilością źródeł światła.

 

Lampy stojące do salonu

 

Co więcej, Obok sofy czy fotela można postawić lampę stojącą, podłogową. Ona sprawi, że oprócz głównego źródła światła zyskamy dodatkowe źródło, które będzie idealne do wieczornej lektury. Dzięki lampie stojącej można czasem zrezygnować z zapalania górnego światła i cieszyć się sympatycznym i cieplejszym nastrojem.

 

To uczucie można spotęgować poprzez wybór odpowiednich żarówek czy diod LED, które mogą mieć spektrum bardziej żółte lub białe. Osobiście polecam kupić bardzo mocne świetlówki do salonu, bo w nim nigdy nie jest za wiele światła. Nawet jeśli będzie ono przeszkadzać w trakcie oglądania telewizji, to zawsze można uruchomić mniejszą lampę.

 

Plafony

 

Wzornictwo dedykowane loftom przyniosło inspiracje z obiektów przemysłowych. Dzięki temu właściwie każdy element oświetlenia występuje w konfiguracji post-industrailnej. To także dotyczy plafonów, które są świetnym i uniwersalnym światłem do właściwie każdego rodzaju pomieszczenia. Moim zdaniem najlepiej sprawdzą się np. w łazience czy przedpokoju. Te pomieszczenia często mają nieregularne kształty, dzięki czemu punktowe źródła światła będą idealne.

 

Nawet jeśli nie mamy specjalnego pomysłu na loftowe oświetlenie, to można przerobić własnym sumptem standardowe lampy. Często wystarczy pozbyć się klosza w starej lampie biurkowej i dołożenie stylizowanej żarówki z pomarańczowym żarnikiem. Jest to o tyle istotne, że można oszczędzić mnóstwo środków dzięki wykorzystaniu sprzętu zalegającego w domu.